Úvod / / Štúdium v Španielsku

Štúdium v Španielsku

Ofciálny názov: Španielske kráľovstvo (Reino de Espaňa)
Hlavné mesto: Madrid (3,1 mil. obyvateľov)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia (kráľ Juan Carlos I.)
Rozloha: 504 750 km2
Počet obyvateľov: 40 mil
Hustota osídlenia: 81 obyv./ km2 (2004)
Úradný jazyk: španielčina, katalánčina a baskičtina. Španielčina je druhým najrozšírenejším svetovým jazykom.

Geografia Španielska

Španielsko leží v juhozápadnej časti Európy, na Pyrenejskom polostrove. Jeho severné hranice tvorí pobrežie s Biskajským zálivom, severovýchodne susedí s Francúzskom, kde tvoria prírodnú hranicu Pyreneje, južne a juhovýchodne je hranicou pobrežie Stredozemného mora, severnú hranicu tvorí pobrežie Atlantického oceánu a hranica s Portugalskom.

Podnebie

Klimatické podmienky: vzhľadom na rozlohu má niekoľko rôznych podnebí, ale prevláda stredomorská klíma, ktorú ovplyvňujú horúce vetry zo Sahary i početné severoatlantické vzdušné prúdy. Východné pobrežie má klasické stredomorské podnebie s vysokými teplotami v lete bez jediného obláčku a miernymi zimami. Veľmi málo prší - východné pobrežie Costa del Sol má najnižšie množstvo zrážok v celej Európe (200 až 300 mm ročne). Sever Španielska je vlhší. Madrid je najlepšie navštíviť v na jar alebo v jeseni, kedy nie sú teploty také vyčerpávajúce.

Madrid

Je najvyššie položeným hlavným mestom v Európe. Hoci je veľkomestom, centrum si možno prehliadnuť pohodlne aj pešo. Začať sa má zvyčajne v svetoznámej galérii El Prado so zbierkou 6000 diel európskych majstrov.

Barcelona

Najznámejšou stavbou je Sagrada Familia, ktorá sa začala stavať v r. 1884 a dodnes nie je dokončená. V meste je aj obrovský železný stĺp so sochou moreplavca Kryštofa Kolumbusa.
K najnavštevovanejším patrí múzeum maliarov Pabla Picasa a Joana Miróa.

Zaujímavosti

Mnohí turisti cestujú do Španielska za corridou, býčími zápasmi, ktoré sú súčasťou každej fiesty. Vo veľkých mestách sa corrida koná každú nedeľu. Na rozdiel od Portugalska v Španielsku býka vždy zabijú. Ročne takto zahynie 60 tis. býkov. Podľa tradície sa ich mäso rozdelí medzi chudobu.

Najznámejšie strediská cestovného ruchu sú na východnom pobreží na Costa Brava, Costa Dorada a Costa Del Sol.

V Španielsku nezabudnite navštíviť miestne rybie trhy a ochutnať rôzne špeciality.

Španielsko patrí medzi krajiny, kde sa turista nemusí obávať o svoju bezpečnosť. Predovšetkým letoviská poskytujú pocit voľného pohybu. Španielske turistické centrá prinášajú vhodnú dovolenku pre aktívnych ľudí, ale aj pre tých, ktorí vyhľadávajú oázu pokoja.

Zdravotníctvo

Zdravotníctvo je v Španielsku na vysokej úrovni. Pre turistov je vhodné sledovať pokyny cestovných kancelárií a pred pobytom poznať miesto najbližšieho zdravotníckeho centra. Ako vo väčšine krajín v oblasti stredomoria je zdravotná pomoc poskytovaná za poplatok. Preto je vhodné zabezpečiť si poistenie ešte pred cestou.

Turistická zóna

Španielsko je turisticky vyhľadávanou krajinou od jari do jesene. Príjemné a teplé počasie je zárukou dobrej dovolenky. Zvláštnosťou sú Kanárske ostrovy, ktoré sú známe aj ako ostrovy večnej jari, keďže teplota vzduchu je tu po celý rok veľmi príjemná.

Obchody, banky, zmenárne

Obchody sú otvorené prakticky po celý deň. Počas horúceho leta je obvyklé, že počas siesty (t.j. v obedňajších hodinách) sú obchody zatvorené. O to dlhšie sú otvorené večer .
Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách, v slušných hoteloch alebo v zmenárňach. Zmenárne, na rozdiel od bánk, často lákajú turistov na výmenu peňazí bez poplatkov. Kurz je spravidla upravený tak, že výsledná hotovosť zostáva prakticky rovnaká.

Alcanza — študijné pobyty v Španielsku

ALCANZA zabezpečuje profesionálny servis v oblasti zahraničného štúdia vo vybraných oblastiach Španielska pre široký okruh klientov. Naša ponuka je určená pre každého, kto má ambície zdokonaliť sa v španielskom jazyku a spoznať kultúru Španielska. Neexistuje efektívnejší spôsob zdokonaľovania sa v jazyku. V domácom prostredí Vám nikto nezaručí výborné výsledky po absolvovaní akéhokoľvek intenzívneho kurzu! V krajine pôvodu španielčiny to musí byť predsa len lepšie! Alcanza © 2012

Newsletter

Zaregistrujte sa do nášho newsletteru a pravidelne od nás dostávajte novinky a akciové ponuky e-mailom.